ul. Roty 72D, 04-420 Warszawa
+48 502 281 059
kontakt@softactics.pl

Z pamiętnika operatora – apteczka ważna rzecz…

Po co ta apteczka?

Był maj 2004 roku.  Robota jak robota. Info, analiza, planowanie, mały trening i do działania. Późną nocą opuściliśmy bazę na BAIAP (Baghdad International Airport). Kawalkada naszych hamvee pędziła uliczkami Bagdadu w pełnym zaciemnieniu. W każdym pojeździe pełne składy  operatorów US NAVY i JW „Grom”. Zatrzymaliśmy się jakieś 500 metrów od miejsca przeznaczenia. Operatorzy opuścili pojazdy pozostawiając kierowców, gunner-ów  oraz zespół wsparcia i QRF (Quick Reaction Force). Ten skład był wystarczający by pojazdy i ludzie byli bezpieczni, tym bardziej ze nad nami czuwał AC-130 zwany przez nas „Panem Bogiem” operujący w rejonie Bagdadu oraz dające nam wsparcie. Podchodziliśmy pod obiekt wzdłuż murów wytypowanej posesji. Od czasu do czasu znikaliśmy z  pola widzenia naszym  kooperantom, którzy bacznie nas obserwowali w centrum dowodzenia. Wzniesiona w górę ręka się zatrzymała całą poruszającą się w ciemności kolumnę „kosmitów”. Następnie zgodnie z planem bezszelestnie rozlaliśmy  się wokół obiektu. Zespół szturmowy podłożył drabiny o mur,  co pozwoliło nam szybko i bezpiecznie przejść przez mur. Wraz z kolegą z sekcji  wchodziliśmy na kierunek  swojego sektora prowadząc resztę sekcji  za sobą. Wchodziliśmy powoli po schodach na piętro obstawiając wszelkie sektory wokół, z B. który szedł  jako drugi weszliśmy na dach. Dostaliśmy info  do ucha że mamy tam pacjenta. Skradaliśmy się jak najciszej. metry wydawały się centymetrami. Czułem że jest nasz. Jest 5m, 4m, 3m, 2 m. Niestety obiekt odwrócił głowę spojrzał mi w oczy,  i rzucił się w moją stronę.  Gwałtownie pokazałem mu podeszwę moich desert foxów, które dość ładnie przykleiły się do jego klatki piersiowej. Pozwoliło mu to wykonać ładny obrót ciała i ślicznie położyć się na dachu. Koledzy założyli mu kajdanki i kaptur na oczy.   Szybko jak można tylko było zszedłem po schodach, gdzie breacher zakładał już ładunek na drzwi. Nasz pacjent, szef kilku lokalnych bojówek i były oficer wywiadu saddamowskiego reżimu, siedział na fotelu niczego nie podejrzewając ze stoimy za drzwiami i obserwujemy przez okna. Kobieta wewnątrz mieszkania przeszła z kuchni do salonu.  Kiedy  „Pan  Duży”, bo tak nazwaliśmy go ze względu na ponadstandardowe gabaryty  wstawał z fotela,  breacher nacisnął detonator. Cisza został przerwana przez jednogłośne bum. Sekundę później byłem już przy panu Dużym wraz z kolegami z sekcji. Już nie chciał wstawać tylko wpatrywał się w postacie kierowały bron w jego stronę. Z  korytarza dał się słyszeć wezwanie – medyk. Kobieta odniosła rany w wyniku eksplozji. Medyk w sekcji zawołał  – „pakiet!!”, zdjąłem swój  pakiet medyczny i mu podrzuciłem, podobnie jak zresztą kilku innych kolegów. Na szczęście kilka plastrów i woda utleniona załatwiła sprawę…., ale apteczka się przydała.

Inna sytuacja.

Kiedyś  wracaliśmy do Warszawy ze szkolenia wspinaczkowego z naszych pięknych Tatr byliśmy  świadkami  poważnego wypadku drogowego. Nikt z nas nie czekał na pomoc. szybko podzieliliśmy się zadaniami. Kolega zabrał plecak medyczny i nasze  apteczki – pobiegł do rannego kierowcy, ja zacząłem kierować ruchem. Była noc, uczęszczana droga, mogło dość do kolejnego wypadku. Latarki, czerwone światła pozwoliły zabezpieczyć miejsce wypadku. Akcja  – reakcja. Apteczki się przydały i udzielaliśmy poszkodowanemu  pomoc do czasu, gdy przyjechała karetka ze strażą.  Każdy powinien mieć apteczkę nie bagażniku, ale np.  w schowku drzwi żeby zawsze pod ręka mieć to co najważniejsze dla siebie i innych. 

Po co mi apteczka?  Co ja z nią zrobię?  Przecież nie mam wiedzy, nie umiem jej użyć… Można tak pomyśleć jak jest się totalny ignorantem i aspołecznym osobnikiem. Nie umiem użyć, noś inni wiedza,  a ty się naucz…

Podczas wszystkich treningów i operacji bojowych, w których uczestniczyłem zawsze miałem apteczkę pierwszej pomocy. Jej zawartość się zmieniała, ale ona zawsze i wszędzie ze mną była.

ZRÓB WSZYSTKO, aby uratować i utrzymać przy życiu kolegę, przyjaciela – brata z szeregu  czy po prostu człowieka potrzebującego pomocy !!!

Skład apteczki indywidualnej  używanej  przeze mnie jako operatora JW GROM podczas działań w rejonie Afganistanu.

Pokrowce

Jest to propozycja zawartości bez wskazania która marka czy produkt jest lepszy.  Na pewno należy co jakiś czas aktualizować swoją apteczkę ponieważ  skład może się przeterminować, a i na rynku pojawiają się coraz to nowsze środki medyczne.

Przykłady pokrowców na sprzęt medyczny Tactical Medical Solutions.

Przykłady pokrowców na sprzęt medyczny Dark Angel Medical.

Pokrowiec powinien spełnić wasze oczekiwania, sam go używam i muszę przyznać ze rozwiązanie to jest dla mnie wystarczające. Jeżeli nie macie możliwości  nabycia go, to zawsze możecie spakować sprzęt medyczny do kieszeni czy pokrowców rodzimej produkcji pamiętając o ty, aby miał niewielki rozmiar nawet po wypełnieniu wyrobami medycznymi, a także miał możliwość montażu w dowolnym miejscu oporządzenia, wertykalnie jak i horyzontalnie. Wkład był zabezpieczony na lonży. Lonża czy sznur około 0.5 metra zabezpieczy podczas wyciągnięcia wnętrza i użytkowania. Dowiązanie wkładu do pokrowca apteczki uniemożliwia jego zgubienie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych (ograniczona widoczność) lub w trakcie zmieniającej się sytuacji taktycznej (ruch, ewakuacja).

Wyposażenie medyczne

  • OPASKA ZACISKOWA / STAZA TAKTYCZNA

OPASKA ZACISKOWA SOFTT-W

OPASKA ZACISKOWA CAT

Opaska uciskowa jest przeznaczona do tamowania krwotoków.

Opaska zaciskowa SOFTT-W lub CAT służy do tamowanie krwotoków w sytuacji zranienia kończyn z masywnym krwawieniem tętniczym lub żylnym. Konstrukcja opaski umożliwia założenie i zaciśnięcie opaski za pomocą lewej albo prawej ręki na każdą z kończyn. System zamknięcia zabezpiecza przed przypadkowym rozpięciem, w wyniku zahaczenia opaską o elementy ubrania czy otoczenia.

Opaska musi być zarekomendowana przez Komitet TCCC-, na zdrowiu i życiu się nie oszczędza i wybiera najlepsze produkty.

Produkt nie może być tania podróbka odpowiednika oryginalnego wyrobu- tutaj chodzi o ratowanie Twojego życia.

Proponuje podział procentowy 50% opaska CAT i 50% opaska SOFTT- pamiętaj ze mamy generalnie 2 kończyny górne i dwie dolne wiec warto mieć 4 sztuki opasek na każda kończynę po 1 sztuce.

  • OPATRUNEK OSOBISTY

OLAES MODULAR BANDAGE 4” FLAT

OLAES jest umieszczony w sterylnym, hermetycznym opakowaniu próżniowym, co powoduje to zmniejszenie rozmiarów opatrunku, który dzięki temu można przymocować do kamizelki taktycznej czy pasa biodrowego lub włożyć do apteczki/plecaka.

OLAES jest rozwiązaniem typu „wszystko w jednym”, tzn. można użyć go w przypadku różnych typów zranień. Może być stosowany zarówno przez ratownika medycznego, jak i żołnierza przeszkolonego w zakresie pierwszej pomocy.

OLAES pozwala ratownikowi wyjąć z kompresu wyjałowioną gazę o gęstej, nieregularnej strukturze i za jej pośrednictwem uzyskać ucisk dokładnie w miejscu, gdzie jest to potrzebne. Za jego pomocą można usunąć ciała obce z rany i okolic. Następnie gazę można owinąć kompresem nieprzywierającym do rany i ścisnąć bandażem elastycznym w celu ochrony rany przed zanieczyszczeniem i uzyskania precyzyjnego bezpośredniego ucisku.

Gazę można zastosować do jednoczesnego zaopatrzenia tym samym opatrunkiem

Zarówno rany wlotowej, jak i wylotowej (wg nowych wytycznych rany postrzałowe powinny być zapakowane gazą, czyli do kanału powinna zostać wciśnięta gaza, aby ucisnąć krwawiące naczynie krwionośne – zapewne się to zmieni za kilka lat a może i miesięcy).

Bandaż elastyczny posiada rozmieszczone poprzecznie cienkie taśmy typu rzep

Uniemożliwiające przypadkowe rozwinięcie się bandaża w czasie jego stosowania.

Ta funkcja również ogranicza możliwość zanieczyszczenia opatrunku, szczególnie, gdy ranny znajduje się w takim środowisku, jak pustynia czy lasy.

Nie ma możliwości, by rolka bandaża rozwinęła się sama, co może się zdarzyć w sytuacji, gdy ratownik jest w stanie silnego stresu czy ciało poszkodowanego jest mokre(wysiłek fizyczny).Taśmy stabilizują również opatrunek po końcowym jego zamocowaniu wewnątrz opatrunku OLAES znajduje się plastikowa folia, która służy, jako opatrunek okluzyjny na rany postrzałowe klatki piersiowej oraz jako izolacja termiczna.

Rekomenduje dla potrzeb strzeleckich 1 sztukę opatrunku OLAES 4” FLAT dla każdego strzelca.

  • OPATRUNEK NA KLATKĘ PIERSIOWĄ

 Opatrunek na rany penetracyjne klatki piersiowej.

Opatrunek przeznaczony do opatrywania penetracyjnych (otwartych) ran klatki piersiowej, stanowiących sytuację zagrażającą życiu wskutek możliwości powstawania odmy prężnej.

Beacon Cheest Seal posiada przejrzysty, jednorodny zawór (zastawkę) jednokierunkową otwieraną i zamykaną przy bardzo małym ciśnieniu (20mmHG). Zawór jest całkowicie przejrzysty, co umożliwia bezpośrednie naklejenie w miejscu ranny. Zawór jednokierunkowy zapewnia łatwe odprowadzanie powietrza z rany w klatce piersiowej, a jednocześnie nie wpuszcza  powietrza do wnętrza rany. Opatrunek posiada też 4 obwodowe otwory przeznaczone do odprowadzania krwi lub innych płynów z rany bez blokowania głównego zaworu. Beacon Cheest Seal spełnia najnowsze wymagania dotyczące opatrunków do opatrywania ran klatki piersiowej na współczesnym polu walki wiec jest moim zdaniem dobry dla każdego, kto ma dobro swego życia i zdrowia na uwadze. Jego maksymalne wymiany to 15x10cm, co sprawia, że jest idealny nawet do niewielkich apteczek osobistych czy apteczek samochodowych.
Rekomenduje po 2 sztuki opatrunku wentylowego na każdą apteczkę/ strzelca.

  • RURKA NOSOWO-GARDŁOWA

 

Rurka nosowo-gardłowa wykonana z miękkiego i delikatnego PCV lub specjalnej gumy medycznej. Produkt służy do ratunkowego udrożnienia dróg oddechowych. Rurka nosowo-gardłowa jest znacznie lepiej tolerowana np. przez osobę przytomną, niż rurka ustno-gardłowa(wnioski ze szkoleń CCCT)
Rekomenduje 1 sztuka rurki w rozmiarze 7,5mm ( 30FR) do każdej apteczki oraz należy przemyśleć o odpowiednich rozmiarach dla każdego członka czy to rodziny czy uczestników szkoleń strzeleckich.

W skład zestawu każdej rurki wchodzi  lubrykant (żel na bazie wody), który ułatwia wprowadzenie rurki nosowo-gardłowej do miejsca przeznaczenia.

 

  • IGŁA DO ODBARCZANIA ODMY PRĘŻNEJ

  

ARS AIR RELEASE SYSTEM to opatentowane igły do odbarczania odmy prężnej. Ich długość umożliwia skuteczny drenaż klatki piersiowej i wyeliminowanie działania odmy. W badaniach dowiedziono, że długość igły 3,25 cala jest optymalna dla prawidłowego wykonania wkłucia. Igły są przechowywane w podłużnym, plastikowym opakowaniu w formie pisaka i są gotowe do natychmiastowego użycia.

UWAGI:

Igła w rozmiarze 14×3,25 cala (oznaczona kolorem czerwonym).

1 sztuka igły na każdą apteczkę

  • RĘKAWICZKI NITRYLOWE PEHA-SOFT FIRMY HARTMANN

 

Rękawice Peha-soft nitrile to rękawice nitrylowe nowej generacji, zaprojektowane specjalnie w celu zapewnienia wyjątkowego komfortu, elastyczności i dobrej odporności na chemikalia bakterie i wirusy. Rękawice Peha-soft nitrile to pierwsze rękawice posiadające podwójną certyfikację, co oznacza, że spełniają wymagania standardu EN 455 dla rękawic medycznych oraz standardu EN 374 dla sprzętu ochrony indywidualnej, co sprawia, że rękawice doskonale nadają się do wielu zastosowań. Testowane także zgodnie ze standardem ASTMF1671.

REKOMENDOWAN jest 2 pary rękawic w jednej apteczce w kolorze niebieskim i ciemno zielonym na apteczkę

  • GAZA ROLOWANA

Gaza wypełniająca zrolowana

Sterylna gaza rolowana, bawełniana pakowana próżniowo dla zmniejszenia wielkości opakowania. Gaza odznacza się dużą chłonnością i przeznaczona jest do pakowania silnie krwawiących ran np. postrzałowych oraz do opatrywania innych ran zamiast tradycyjnej gazy opatrunkowej. Gaza rolowana zajmuje mniej miejsca w apteczkach niż tradycyjnie pakowana gaza opatrunkowa.

Wymiary gazy: 12cm x 3,75m

Orientacyjne wymiary opakowania: 6 x 7 x 2cm

Minimum 1 gaza na każdą apteczkę.

Może sprzęt, który wskazałem powyżej jest trochę na wyrost na zajęcia strzeleckie, ale myśląc  o pomocy przedmedycznej,  która w razie potrzeby powinna mieć miejsce w każdej szkole, zakładzie pracy, fabryce czy biurze. Zakres wiedzy I podstawowego sprzętu jest tak mały, że powinien znajdować się w każdym domu, każdym samochodzie, biurze czy fabryce- celem ma być świadome ratowanie życia I zdrowia każdego człowieka w każdych warunkach.

Tomasz „ZAMOŚĆ” Nepelski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Klikając przycisk "Akceptuj" zgadzasz się na używanie ciasteczek na stronie więcej informacji

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Treść Polityki Prywatności znajduje się pod linkiem https://www.softactics.pl/polityka-prywatnosci/

Zamknij